BAŞARILI OLMANIN BAZI KURALLARI

        

Başlığı okuyunca diyeceğinizi biliyorum:“sen ne başarısından bahsediyorsun. Böyle bir ortamda bu mümkün mü? Biz ayakta kalma mücadelesi verirken, sen tutmuş başarıdan bahsediyorsun!”

         Dediğiniz doğru fakat, “Bir şeyin tamamı ele geçmezse, hepsini de terk etmeyin!” sözünü unutmayın. Ayrıca kriz, kaos ortamında ayakta kalabilmek, normal zamanda zirveye çıkabilmekten daha kıymetlidir. Kurallar her ortam için geçerlidir. Sadece uygulayabilme oranı farklı olabilir.

         Dünya çapında gerçek manada başarılı olmuş kişiler çok azdır. Çünkü bu çok büyük bir iştir. Bunun için de böyle kimselerin tecrübelerinden, tavsiyelerinden istifade etmek gerekir.

         Şu anda başarılı kimse deyince herkesin aklına hemen Bill Gates geliyor. Onun için bunun tecrübelere dayalı, denenmiş, netice alınmış kurallarını vermek istiyorum:

         Bill Gates, birinci kural olarak, “ileriyi görün!” diyor. Kendisi küçük yaşlardan itibaren bilgisayarın önemini ve insan hayatında alacağı yeri çok iyi anlamış biri. Yakın arkadaşı ve Microsoft’un kurucu ortağı Paul Alen ile gelecekte herkesin evinde ve işinde kendisine ait bir bilgisayar sahibi olacağını öngörmüştür. Hedefini buna göre çizmiştir.

         İkinci olarak, “Çok çalışın!” diyor. Bill Gates zeki ama zekanın tek başına yeterli olmayacağını, çok çalışılması gerektiğini düşünüyor. Bir arkadaşından ayrılma dönemi iş dışında geçirdiği toplam zamanın uyku dahil yalnızca yedi saat olması. Yanında çalışan insanlardan da aynısını bekliyor.

         Üçüncü olarak, “Akıllı kişilerle çalışın!” diyor. Kendisi işe en akıllı insanları almaya çalışıyor. Akıllı eleman kimdir, akıllı olduğu nasıl anlaşılır şeklindeki sorulara cevabı şöyledir: “Akıllı insan, her şeyi tek tek  söylemeniz gerekmeyen insandır. Akıllı eleman, arar bulur, geliştirir, yeni şeyler düşünür, düşündüklerini uygulamaya geçirir.”

         Dördüncü olarak, “Çalışanları ortak edin!”k diyor. Bill Gates, kendisi de dahil olmak üzere çalışanlarına yüksek ücret vermiyor. Bunun yerine hisse veriyor. Örneğin, Bill Gates, Microsoft’un Başkanı Steve Ballmer’ı çalışmaya razı edebilmek için yüklüce hisse vermişti. Ballmer bu hisseler sayesinde şimdi büyük bir servete sahip oldu.

         Beşincisi, “Çalışanlara değer verin!” diyor. Microsoft en akıllı kişilerle çalışmanın yanı sıra onları kaybetmemek için de çaba gösteriyor. Gates, ayrılan her elemanın arkasından, “Niçin ayrıldı, niçin onu tatmin edemedik, nerede hata yaptık?” sorularını sorduğunu söylüyor. Microsoft’ta eleman sirkülasyonu ABD ortalamasından iki kat düşük.

         Altıncı olarak, “Piyasadaki olup biteni takip edin!” diyor. Hızla gelişen bir sektörde geride kalmak yok olmak anlamına geliyor. Bill Gates, hiçbir alanda piyasanın gerisinde kalmak istemiyor. Geride kaldığı durumlarda da hatasını çabucak anlayıp gerekli tedbirleri alıyor.

         Yedinci olarak, “Belli noktaya odaklanın!” diyor. Microsoft, yazılım alanında çalışan bir şirket. Cirosunun yüzde doksandan fazlası yazılımdan geliyor. Yazılımın yanı sıra mouse, oyun kumanda cihazı, ses kartı gibi donanımlar da üretiyor ama bunlar ağırlıkla Microsoft’un yazılım teknolojilerini desteklemek için üretiliyor. Başka şirketlerin yaptığı gibi faaliyet alanlarını dağıtmıyor, en iyi olduğu alanda odaklanıyor.

         Sekizinci olarak, “Şımarmayın, mütevazı olun!” diyor. Rakiplerinin hemen hepsinin özel uçağı, özel yatı vs. olmasına rağmen sade bir hayat sürüyor. Cimri denilebilecek kadar eli sıkı. Gates’e niçin lüks bir hayat yaşamadığı sorulduğunda şöyle cevap veriyor: “Öyle yaşarsam öyle düşünmeye başlarım ve şimdikinden çok farklı bir kişiliğe sahip olurum. Yeterince çalışamam, yeterince üretemem.”

         İşte, size bir dünya devinden sekiz altın kural; başarılı omak isteyen buyursun alsın! Görüldüğü gibi, kimsenin “Ben bunları yapamam” diyemeyeceği kadar sade ve basit kurallar!..